Legutóbbi bejegyzések: SÖR- ÉS ERJEDÉSIPARI SZAKIRÁNY MAGYARORSZÁGI FELÉLESZTÉSÉÉRT ALAPÍTVÁNY

Az alapítvány bemutató filmje

Vége az ünnepeknek, most már mindenki munkára fogható, így zajlanak az előkészületek a háttérben. Gyártódnak a bemutató anyagok szinte minden platformon, és ezekből íme az egyik!

Mit tettünk eddig, vagy honnan is indultunk?

Mit tettünk eddig, vagy honnan is indultunk?

Az alapítvány indításának ötlete akkor villant fel, mikor egy páran elkezdtük látni a jövőt, illetve a jövőnek egy olyan lehetséges változatát, mi nem azzal kecsegtet, hogy azon a területen dolgozzunk, olyan egzisztenciális viszonyok között éljünk, hogy abban kellemesen lehessen lélegezni anélkül, hogy a munka, és…

Megvannak a papírok!

Megvannak a papírok!

Üdv, kedves látogató! Ezúton örömmel jelenti be első posztjában a Sör- és Erjedésipari Szakirány Magyarországi Felélesztéséért nevezetű alapítvány, hogy immáron valóban alapítványi státuszba került, szóval nagyjából egy évnyi elutasítás, beadás, újbóli javításra visszaküldés, várakozás, és már-már kétségbeesés után megszülettünk! Lassacskán az oldal is elnyeri teljes…

SÖR- ÉS ERJEDÉSIPARI SZAKIRÁNY MAGYARORSZÁGI FELÉLESZTÉSÉÉRT ALAPÍTVÁNY | Oktatási rendszerünk
20749
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-20749,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Oktatási rendszerünk

Az iskola rövid története

Az élelmiszer-ipari szakképzésnek iskolánkban közel 50 éves hagyományai vannak. Alapfeladata a szakember-utánpótlás biztosítása a hús-, erjedés- és a konzervipar számára, valamint a minőségügyi területre. A jogelőd az I. számú Élelmiszeripari Tanuló és szakképző Intézet, a későbbi Bercsényi Miklós Tanulóiskola 1952-ben létesült és szakmunkásképzőként működött Pesterzsébeten. 1970-ben egyesülve az Élelmiszeripari Technikummal és az Élelmiszeripari Szakközépiskolával létrejött Kőbányán a sörgyár, a konzervgyár és a növényolajgyár szomszédságában a Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakközépiskola és Szakmunkásképző Intézet. Az iskola képzési profilja az alapítás évében gyakorlatilag szakmunkás és szakközépiskolai szintű élelmiszer-ipari szakemberképzés, specializálódva hús-, tartósító- és erjedésipari képzésre. A nyolcvanas évek reformjaként létrejött az élelmiszer-ipari szakközépiskola keretei között az ötéves élelmiszer-ipari technikus képzés. Ebben az időszakban profilbővítésként indítottuk az élelmiszer-analitikus technikus képzést. Az élelmiszer-ipari szaktanárképzésben 1972 óta a Gödöllői Agrártudományi Egyetem (2000. január 1-től Szent István Egyetem) Tanárképző Intézetének Gyakorlóiskolájaként sok száz tanárjelölt képzésében vettünk részt a pedagógiai gyakorlatok bázisaként. Az új évezred küszöbén iskolánk 29 osztályában több mint 600 tanulót oktattunk, a NAT és a Kerettanterv szerint 9-12. osztályban világbanki pályaorientációval. Oktatunk szakmunkásokat és technikusokat OKJ szerint. Működtetjük a szakmunkások szakközépiskoláját. A piac igényei szerint indítunk tanfolyamokat vállalkozóknak. Bevezettük világbanki modell szerint az élelmiszer-minősítő technikus és gazdasági informatikus piacorientált kompetencia alapú szakképzéseket és a kilencedik osztályban a médiaoktatást.

Iskolánk Kőbányán kiépített HACCP szerinti minőségbiztosítási rendszerrel működő hús-, konzerv- és söripari tanüzemmel, valamint tanbolttal és korszerű élelmiszer-analitikai műszerekkel felszerelt laboratóriumokkal rendelkezik. Tanüzemeink 2000-ben „Ezüstkoszorús tanüzem” minősítést, 2001-ben „Bemutató tanüzem” címet nyerték el.

Végzett szakembereink keresettek a hazai és külföldi munkaerőpiacon, az élelmiszer-ipari üzemek, bevásárlóközpontok, kutatóintézetek, oktatási intézetek körében a szakmunkás, a technikusi, illetve a laboratóriumi élelmiszer-ellenőrzési feladatok ellátására. A tehetségesek közül sokan szakirányú felsőfokú képzést adó intézményekben folytatják tanulmányaikat.

Iskolánk szakmai téren jó kapcsolatokat épített ki a bázisüzemekkel, kutatóintézetekkel, kis- és nagyvállalkozókkal. Nemzetközi kapcsolataink széleskörűek. Ennek köszönhetően külföldi tanulmányutakon ismerkedünk a piacorientált képzésekkel. Holland, osztrák, cseh és lengyel partnerekkel közösen pályázunk a Leonardo programban. Melynek keretében húsipari tanulóink legjobbjai 2005-től a program segítségével 10 hetes gyakorlaton vesznek részt Dániában. Minden külföldi gyakorlaton részt vett tanulónk megkapta az EUROPASS bizonyítványt.

A TÁMOP-2.2.3  és KMOP-4.1 pályázatán közel 1 milliárdos fejlesztéssel létrehoztuk a Közép-Magyarországi Agrár-szakképző Központot, amely négy intézmény tevékenységét irányítja. Ezen iskolák a következők: Mezőgazdasági, Erdészeti Szakképző Iskola (Piliscsaba), Táncsics Mihály Mezőgazdasági Szakképző Iskola (Vác), Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola (Budapest) illetve a központi iskola mely a Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola.

Az erjedésipari tanműhely profilja

Az oktatást egy elméleti tanár egy gyakorlati oktató végzi.

Tanműhelyünk elsődleges feladata a diákok számára biztosítani az elméleti órákon megszerzett tudás gyakorlatba történő átültetését. Technikus és termékgyártó szakképesítését végezzük.

Az erjedésipar igen szerteágazó az élelmiszeriparon belül. Hozzánk tartozik a szikvíz-, ásványvíz-, üdítőital-, szesz és likőrgyártás, malátagyártás, sörgyártás és gyümölcspálinka gyártása. Tanműhelyünk fő tevékenységi köre a szikvízgyártás és a sörgyártás. Diákjaink eme két iparág technológiai lépéseinek elsajátítására van lehetőségük. Az összes többi iparágat üzemlátogatások során, illetve kihelyezett gyakorlatok és nyári gyakorlatok keretein belül van lehetőségük közelebbről megismerni. A következő nagyüzemekkel állunk kapcsolatban: Rauch Hungária Kft., Zwack Unicum Nyrt., Fővárosi Ásványvíz- és Üdítőipari Zrt., Coca-Cola HBC Magyarország  Kft., Buszesz Élelmiszeripari Zrt., Dreher Zrt. A fent felsorolt nagyüzemeken kívül több kisebb üzembe van lehetőségünk elvinni diákjainkat, mint például lepárló üzemek vagy szeszüzemek vagy kisüzemi sörfőzdék.

Ezen kívül, igyekszünk a mintavételi eljárásokkal, gyártásközi ellenőrzésekkel bővíteni a tanulók tudását. Amire fél üzemi körülmények között nincs lehetőségünk, azt igyekszünk modellezve bemutatni a gyerekeknek. Ilyen például a malátázás lépései vagy a pálinkagyártás műveleti lépései. A gyümölcscefrét nagy mennyiségben lepárolni nincs lehetőségünk, viszont a cefrekészítés technológiájával megismerkednek és az általuk elkészített cefrét laboratóriumi lepárlón vagy egy bemutató pálinkafőző üstön kis mennyiségben le tudják párolni.

Annak érdekében, hogy a diákok komplex tudást szerezzenek, a szakirányos technológiai gyakorlaton kívül laboratóriumi gyakorlaton is részt vesznek. Ezeken az órákon ismerkednek meg a tömegméréssel, oldatkészítéssel, pH-méréssel, titrálással, szárazanyagméréssel és érzékszervi minősítéseket is végeznek.

Az elméleti órákkal párhuzamosan haladva próbáljuk megalapozni tanulóink tudását. Így az adott iparághoz tartozó üzemlátogatást, gyakorlatot vagy vizsgálatokat, az elméleti oktatást végző tanárral összehangolva végezzük. Ez alól csak a szikvízgyártás kivétel, mivel iskolánk és a három tagintézmény dolgozóit illetve rendezvényeit mi látjuk el szikvízzel. Ezen kívül iskolánk tanboltjában árusítjuk, így folyamatos utánpótlásra van szükség.

A képzés leírása kerettanterv alapján


Kerettanterv

9. évfolyam: Üdítőital-, ásványvíz- és szikvízgyártás

Az üdítőital-, ásványvíz- és szikvíz készítéséhez szükséges elméleti alapok elsajátítása, amely magában foglalja a munka-, tűz-, környezetvédelmi és higiéniai előírásokat, különféle technológiákat, gépeket, berendezéseket, a minőségi és minősítési előírásokat. A tantárgy tartalma stabil alapot biztosít a gyakorlatban a feladatok végrehajtásához.

11. évfolyam: Gyümölcspálinka-gyártás és jövedéki szabályozás

A gyümölcspálinka-gyártásához szükséges elméleti alapok elsajátítása, amely magában foglalja a munka-, tűz-, környezetvédelmi és higiéniai előírásokat, különféle technológiákat, gépeket, berendezéseket, a minőségi és minősítési előírásokat, valamint a jövedéki és jogi szabályozást. A tantárgy tartalma stabil alapot biztosít a gyakorlatban a feladatok végrehajtásához.

11. évfolyam: Sörgyártás és jövedéki szabályozás

A sörgyártásához szükséges elméleti alapok elsajátítása, amely magában foglalja a munka-, tűz-, környezetvédelmi és higiéniai előírásokat, különféle technológiákat, gépeket, berendezéseket, a minőségi és minősítési előírásokat, valamint a jövedéki és jogi szabályozást. A tantárgy tartalma stabil alapot biztosít a gyakorlatban a feladatok végrehajtásához

A szakképző iskola az elmúlt években zajló szakképzési átszervezéseket megsínylette. Az iskola bemutatásánál olvasható, hogy több tanüzemmel rendelkezik, mely önmagukban különálló szakmák gyakorlati képzését látta el. Az átszervezések következtében, megszűnt különálló képzésként az erjedésipari szakirány, mely nyolc különböző iparágat foglalt magában. Mára, az élelmiszeripari szakmunkás képzés keretében a zöldség-gyümölcs feldolgozó, tej és tejtermékgyártó illetve az erjedésipari termékgyártó képzés összeolvadt.

Szakirányunkon, az alábbi iparágak elméleti és gyakorlati oktatását látjuk el: szikvíz és üdítőital gyártás, malátagyártás, sörgyártás, pálinkagyártás és likőr és szeszgyártás.


A jövő

Elhatározásaink között szerepel, hogy a képzés minél jobb színvonalú megvalósításával párhuzamosan az iskolában hallgató diákok létszámát növelhetjük. A magasabb színvonal és a következőkben említésre kerülő ösztöndíjrendszer segítségünkre lehet abban, hogy az élelmiszeripari képzést nagyobb érdeklődés övezze. Ezen kívül a partner cégeknél szükséges rendszeres például munkavédelmi oktatásokat ellássuk a többek között erre a célra fejlesztett tanüzemünkben. Hamarosan bevezetésre kerülő jogszabályok értelmében a kisüzemeket üzemeltetők körében is kell rendelkezni szakirányú végzettséggel, akár a tulajdonos vagy az ott dolgozóknak, melyeknek szakképesítéséről felsőfokú OKJ-s tanfolyamok keretében tudnánk gondoskodni.

A szakmának: Évenkénti oktatások lebonyolítása

Az alábbi oldalon tájékoztatást kapnak a képzés rendszeréről, az oktatási anyag kidolgozásának folyamatáról, témakörökről, oktatókról, helyszínekről és időpontokról.

Ugrás az oldalra

OKJ képzésre jelentkezőknek: Képzések, időpontok

Az alábbi oldal taglalja az OKJ képzés tanfolyamait, azok részletes tájékoztatóit. Az érdeklődők megtekinthetik a tanfolyamok indulási időpontjait, megismerhetik az oktatókat, lehetőségük van az online regisztrációra.

Ugrás z oldalra
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com